Tvorba jazykové verze ve flashi

Jistě znáte ten pocit, kdy musíte ve Flashi udělat více jazykových verzí a nechce se vám dělat každy soubor zvlášť. Flash má k tomuto účelu šikovnou funkci. Pojďme se na ni podívat.

Nejdříve na scénu vložte dyamické textové pole, ve kterém bude náš text v různých jazykových mutacích. Následně jděte do menu “Window – Other Panels – Strings” nebo stačí jen stisknout kombinaci kláves Ctrl+F11. Objeví se nám okno “Strings”, kde nejprve musíme kliknout na tlačítko “Settings”,zde za okamžik nastavíme potřebné parametry. Okno “Settings” vypadá následovně.

settings

V levém sloupci označeném “Languages” vybereme přslušné jazykové verze, které hodláme používat. Stačí na ně kliknout a přidat pomocí tlačítka “Add”. Dále pak musíme vybrat jednu ze tří možností, jak se budou jednotlivé jazyky nastavovat.

  • První možnost je “automatically at runtime”, označení této možností způsobí, že se použije jazyková varianta stejná jaká je nastavená v operačním systému daného počítače.
  • Další možnost je “manually using stage language”, tato možnost zpusobí použití jazyka, který je nastaven v okně “Strings”, jako defaultní.
  • Třetí možnost a nejzajímavější je”via ActionScript at runtime”, zaškrtnutí této volby způsobí, že budeme moci nastavit jazykovou verzi pomocí ActionScriptu.

My prozatím použijeme druhou volbu, “tedy manually using stage language”. Nastavení jazyka pomocí ActionScriptu se budeme věnovat v jiném článku. Nastavení potvrdíme stiskem tlačítka “OK”. Tim se dostaneme opět do okna “Strigs”.

strings

Nyní můžeme do pole s označením “ID” napsat náš libovolný dentifikátor a do pole s označením “String” vepsat libovolný textový řetězec. Jetě potvrdit talčítkem “Apply” a můžeme vkládat další jazykové verze. To uděláme tak ,že doplníme text do příslušných kolonek, v tabulce pod tlačítke “Apply”.

Nyní se můžeme podívat, jak se náš text zobrazuje. V okně “Strings” vybereme z roletkového menu s názvem “Stage Language”, které je uvedeno jako první položka v tomto okně, jazykovou variantu. A pozorujeme ,co se děje na scéně.

czechVolba “Stage Language” nastavena na “cs”.

deutschVolba “Stage Language” nastavena na “de”.

english

Volba “Stage Language” nastavena na “en”.

Ovšem vše dle jazyků, které jsou nastaveny v okně “Settings”.

Nyní si vaši práci uložte a exportujte do SWF souboru. Nahlédněte do adresáře, kde máte vyexportovaný SWF soubor.

folderZde zjistíte, že jsou vytvořeny nové adresáře s názvy jednotlivých jazykových variant.

filePokud se do jednoho podívate zjistíte, že obsahuje XML subor, který obsahuje vlastní data.

xml_source

Tyto data pak můžete velice pohodlně měnit. Výhoda spočívá v tom, že pokud je již vyexportovaný SWF soubor, tak můžu měnit texty v animaci bez zdrojového FLA souboru.

Tolik prodnešek vše k tématu jazykové verze ve Flashi. Doufám ,že vám tento základ napomůže při vaši vlastní tvorbě a usnadní vám práci. Pokud se budete chtít podělit o další vychytávky, tak neváhejte a napište nám.